قاعدگی در کوهنوردی و طبیعت گردی

اگر شما یک خانم باشید شاید همیشه دغدغه وقوع قاعدگی را در ذهن دارید و باید خودتان را برای مواجهه با آن آماده نمایید. یکی از مشکلاتی که در کوهنوردی گریبان بانوان را می گیرد و می تواند مشکل آفرین باشد مسئله وقوع عادت ماهیانه و اثرات آن بر وضعیت جسمی و توان بانوان است.در ادامه با سلوچ همراه باشید.

ارتفاع روی قاعدگی تاثیر می گذارد ، موجب قطع  ، طولانی شدن مدت آن ، کوتاه تر شدن مدت آن یا نامنظمی آن می شود ، در میان سایر عوامل و احتمالا” مهمتر از ارتفاع ، تمرینات ورزشی ، سرما ، وزن و پرواز زدگی (مسافرتهای هوایی) روی دوران قاعدگی تاثیر زیادی دارند.

(قاعدگی در کوهنوردی و طبیعت گردی)

هر دختر و زنی دوره پریود را به طور خاص خود تجربه می کند و تجربه هیچ کس برای دیگران قابل استفاده نیست. خونروی برخی سنگین است. برای دیگری مدت آن بیشتر است و… اما اینها اهمیت ندارد مهم این است که هر دختر و زنی بتواند به امور عادی خود ادامه دهد. همین امر آشنایی، دسترسی و استفاده از محصول مناسب را ضروری می سازد. نمی دانید کدام محصول چه موقعی به درد می خورد؟ در ادامه چکیده ای از اطلاعات این محصولات از وب سایت Kotex  نخستین تولید کننده این محصولات، به فارسی برگردان شده که امیدوارم برای شما بانوی کوهنورد مفید باشد. یادتان نرود که با یک پزشک متخصص زنان هم مشورت نمایید.(قاعدگی در کوهنوردی و طبیعت گردی)

3

نوار بهداشتی

نوار بهداشتی در لباس زیر قرار می گیرد و خونروی دوره پریود را پس از خروج از بدن به خود جذب می کند. نوارهای بهداشتی در انواع گوناگون از نظر قدرت جذب، اندازه و شکل در داروخانه ها عرضه می شود. برخی از آنها بال دارند و دیگران ندارند. نوار های بهداشتی برای برخی موارد بسیار خوب هستند از جمله موارد زیر:

  • دخترانی که دوره پریود آنها تازه آغاز شده و دوشیزگانی که آماده استفاده از تامپون نیستند.
  • مدتی بیش از 6 تا 8 ساعت نمی توانید محصول را تعویض کنید مانند وقت خواب شبانگاهی یا حین سفر
  • برای خونروی زیاد و شدید

برخی زنان به علت استفاده سریع  و سهولت و راحتی گذاشتن آن، نواربهداشتی را به سایر محصولات ترجیح می دهند. (قاعدگی در کوهنوردی و طبیعت گردی)

2

تامپون چیست؟

تامپون معمولا توسط یک اپلیکاتور در داخل کانال مهبل قرار می گیرد و بدین ترتیب می تواند خونروی قاعدگی را پیش از خروج از بدن جذب کند. تامپون ها با توجه به قدرت جذب در انواع گوناگون از داروخانه ها قابل تهیه است و بهترین انتخاب برای موارد زیربه شمار می رود:

  • زنانی که از لحاظ عملی آمادگی استفاده از تامپون را دارند
  • زنانی که فرصت می یابند هر 6 ساعت محصول مورد استفاده را تعویض کنند.
  • زنان بسیار فعال: تامپون بدون هرگونه ناراحتی ظاهری و درونی امکان ورزش و شنا را برای زنان در طول مدت پریود فراهم می آورد
  • برای خونروی متوسط

و گاهی زنان تامپون را به سبب آزادی انجام فعالانه کارها و سادگی حمل و همراه داشتن و امکان ساده تر تعویض در حالات مختلف ترجیح می دهند. طرز کار گذاشتن تامپون معمولا روی بسته آن توضیح داده شده است. اگر تامپون را درست بگذارید بسیار راحت است اگر درد و ناراحتی حس کردید بدانید که روش غلطی را به کار برده اید.

نکته ویژه بانوان کوهنورد: بنابراین برای کوهنوردی زنان در زمان پریود بهترین گزینه تامپون است. به این ترتیب که هنگام پیمایش و کوهنوردی استفاده از تامپون توصیه می شود. می توان نوار بهداشتی روزانه هم به تامپون افزود. با توجه به این که بهتر است پس از 6 ساعت تامپون تعویض شود تعداد کافی باید به همراه داشت. البته در زمان خواب و استراحت می توان از نوار بهداشتی استفاده کرد. (قاعدگی در کوهنوردی و طبیعت گردی)

نوار بهداشتی روزانه

پوششی است که داخل لباس زیر گذاشته می شود و برای دختران و زنان در زمانی که حدس می زنند دوره پریود آنها آغاز می شود، راحتی خیال و تمیزی را به همراه دارد. این نوارها لکه های خون را جذب می کنند و از ایجاد بوی بد جلوگیری می کنند. به عبارت دیگر لکه روی نوار بهداشتی روزانه می افتد نه لباس زیر. این نوار برای کسانی که زودتر یا نامنظم دوره های پریود را تجربه می کنند، مناسب است. (قاعدگی در کوهنوردی و طبیعت گردی)

بهترین راه برای این که بفهمید کدام محصول برای شما مناسب است: آنها را آزمایش کنید حتی گاه ترکیبی از دو تا از آنها را. کم کم می فهمید کدام برای شما مناسب تر است و با شیوه زندگی شما هم خوانی دارد. امید واریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. تجربیات خود را با ما و دیگر سلوچی ها به اشتراک بگذارید.

 

دانلود درسنامه فدراسیون جهانی کوهنوردی زنان و ارتفاع

منبع: سایت کوهنوردان زرتشتی

صعود و سلامتی و آموزش کوهنوردی

 

12 دیدگاه در “قاعدگی در کوهنوردی و طبیعت گردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.