اهمیت پوشیدن دستکش در کوهنوردی و طبیعت گردی

دستکش‌ها بهترین محافظ برای دست‌ها هستند. دست‌ها، سر و پاها جزء اعضای سه‌گانه‌ی حساس بدن محسوب می‌شوند که نقاط تبادل حرارتی بدن انسان با محیط خارج است. (اهمیت پوشیدن دستکش در کوهنوردی)

دستکش یکی از تجهیزات انفرادی است که در برنامه‌های زمستانی نقش اساسی را در حفاظت از دست‌ها ایفا می‌کند.انتخاب دستکش نسبت به برنامه‌های که انجام می‌دهیم متفاوت می‌باشد، ما دستکش‌های پر و دو انگشتی و سه انگشتی را ، در برنامه‌های سنگین زمستانی و دستکش‌های پنج انگشتی و پلار در برنامه‌های سبک استفاده می‌کنیم.

راهنمای خرید پوشاک زمستانه در کوهنوردی و طبیعت گردی +ویدیو

ضمنا دستکش‌های نخی برای جلوگیری از برخورد اشعه ماوراء بنفش خورشیدی و آفتاب سوختگی و همچنین در هوای مرطوب و یا کمی سرد برای قرار گرفتن در مجاورت پوست بدن و حفظ گرمای سطح پوست بدن بسیار مناسب می باشند.

اهمیت پوشیدن دستکش در کوهنوردی

اهمیت پوشیدن دستکش در کوهنوردی

  • روکش دستکش‏‌های شما باید آنقدر بلند باشد که بتواند ١٠ تا ١٥ سانتی‏متر از آستین بادگیر و یا کاپشن شما را بپوشاند و برای بسته‏ شدن به دور دست دارای بندهای چسبی باشد.
  • به دستکش یا روکش دستکش خود ریسمان ایمنی بدوزید و آن را به لباس خود وصل کنید. با این کار هنگام صعود از صخره‏‌ها و یا زمانی که باید دستکش‌های خود را در بیاورید، ترسی از پائین افتادن آن‌ها نخواهید داشت.
  • توجه نمایید که در سفرها به همراه داشتن چند جفت دستکش گاهاً ضروری است. چون ممکن است شما دستکش خود را به دلیل کثیف شدن و یا گم شدن از دست بدهید و مجبور به استفاده از دستکشی دیگر شوید.
  • برای دستکش یکی از بهترین ترکیبها استفاده از دستکش جذب لایه اول ، یک جفت دستکش گرم پنج انگشتی به عنوان لایه میانی ،یک جفت روکش دستکش ضد آب و بادِ تنفسی سبک دوانگشتی به عنوان لایه بیرونی است؛ که نسبت به سختی شرایط می توانید از آنها استفاده کنید.(اهمیت پوشیدن دستکش در کوهنوردی)
  • اهمیت پوشیدن دستکش در کوهنوردی

دستکش از رانش حرارتی دست ها جلوگیری می کند

حرارت بدن به راحتی از سر انگشتان دست‌ها از طریق مجاورت با هوای محیط و یا تماس با وسایل و عناصر خارجی که احتمالا” خیس یا سرد هستند تخلیه می‌شود و این خود باعث از دست رفتن گرمای بدن در نتیجه سرد شدن بدن می‌شود. برای ممانعت و پیشگیری از این عارضه گردشگران، طبیعت گردان و کوهنوردان از دستکش‌های مختلف با قابلیت‌ها و خواص مختلفی استفاده می‌کنند:

  • در شرایط سردتر می‌توان از دستکش‌های گرم‌تر که از جنس پولی استر و یا پشم طبیعی هستند، استفاده کرد و یا در شرایـط طوفـان و بارش‌ می‌توان از یک لایه محافظ اضافه که خاصیت ضد بـاد و یا ضد آب دارد، اسـتفاده کرد.
  • لایه‌های اضـافی بهتر است که خاصیت تنفـسی داشته باشند (مثلاً پارچه‌های گورتکس).
  • دستکش هم مانند لباس‏‌های گرمایی، باید از الیافی ساخته شده باشد که در صورت خیس شدن، خاصیت گرمایی خود را حفظ کنند.
  • دستکش‏‌های مناسب معمولاً از جنس الیاف مصنوعی و پشم هستند.(اهمیت پوشیدن دستکش در کوهنوردی)

اهمیت پوشیدن دستکش در کوهنوردی

نظر شما چیست؟ به نظر شما استفاده از دستکش در طبیعت گردی چه ضرورت دیگری دارد؟ تجربیات خود را با ما و دیگر سلوچی ها درمیان بگذارید.

2 دیدگاه در “اهمیت پوشیدن دستکش در کوهنوردی و طبیعت گردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.