راهنمای خرید تجهیزات زمستانه کفش و کرامپون +زیرنویس فارسی

راهنمای خرید کفش و کرامپون 

در این ویدئو مربی کوهنوردی مهمترین نکات برای انتخاب یک کفش و پوتین زمستانه را با ما به اشتراک می گذارد و انواع مختلف کرامپون هارا به ما معرفی می نماید و در نهایت روش فیکس کردن هر کرامپون را بر روی کفش های کوهنوردی به ما می آموزد. برای پیماشی هی زمستانه آماده شوید.با سلوچ همراه باشید.

دانلود با کیفیت 720p

راهنمای خرید تجهیزات زمستانه کفش و کرامپون

راهنمای خرید تجهیزات زمستانه کفش و کرامپون

کفش های کوهنوردی تابستانه

در ابتدا به بررسی کفش های بسیار انعطاف پذیر می پردازیم که برای پیمایش های تابستانی در کوهستان و دشت بسیار کارامد هستند. به هیچ عنوان نباید از آنها در پیمایش های زمستانی و برفی استفاده نماییم. ( راهنمای خرید تجهیزات زمستانه کفش و کرامپون)

 راهنمای خرید تجهیزات زمستانه کفش و کرامپون

کفش های زمستانه

چهار دسته کفش مناسب برای پیمایش های زمستانی داریم در انتهای این لیست یک کفش زمستانه کاملا تکنینی داریم کفش دو پوش زمستانه است و یک لایه گتر داخلی دارد که بخش جلویی کفش برای استحکام بیشتر تقویت شده است و یک بخش تقویت شده هم در پشت کفش وجود داردو این کفش به شکل موثری محکم و غیر قابل انعطاف است.

کفش های دیگر برای صعود های زمستانه ممکن است گتر داخلی نداشته باشند این دو مدل کفش را از بقیه جدا می کنیم.

کفش زمستانه سبک

این مدل کفش برای پیمایش های تابستانی بسیار مناسب است .با اینکه جای نصب کرامپون را دارد ما به ندرت در پیمایش های زمستانی مورد استفاده قرار می گیرد .

اگر می خواهید برای کوهنوردی های زمستانی کفش بگیرید به شما پیشنهاد می کنم که این کفش را انتخاب نکنید. ( راهنمای خرید تجهیزات زمستانه کفش و کرامپون)

راهنمای خرید تجهیزات زمستانه کفش و کرامپون

کفش نیمه سنگین و سنگین

نوبت به بررسی این پوتین می رسد، این مدل کفش قدری انعطاف پذیری دارد.این کفش استحکام بیشتری دارد و محل محکمی برای نصب کرامپون در آن تعبیه شده است.

این پوتین ها انعطاف پذیری بیشتری به کرامپون می دهند و به مقدار مناسبی پای شمارا گرم نگه می دارند. لذا برای پیمایش های زمستانه فوق العاده هستند.

( راهنمای خرید تجهیزات زمستانه کفش و کرامپون)

راهنمای خرید تجهیزات زمستانه کفش و کرامپون

راهنمای خرید کرامپون (یخ شکن)

خوب در اینجا به بررسی کرامپون ها می پردازیم تا بتوانید کرامپون مناسبتان را بیابید. کرامپونی که به راحتی بر روی پوتین شما قرار بگیرد و بتوانید با خیال آسوده به پیمایش های زمستانه بروید.

راهنمای خرید تجهیزات زمستانه کفش و کرامپون

کرامپون مخصوص اسکی

اول از همه به بررسی کرامپون های مخصوص اسکی می پردازیم این کرامپون ها بسیار سبک هستند و یک انتخاب عالی برای اسکی باز ها می باشند اما آنها دوام و استحکام کمتری دارند و توصیه می شود برای مقاصد کوهنوردی وصعود زمستانی مورد استفاده قرار نگیرند.

راهنمای خرید تجهیزات زمستانه کفش و کرامپون

کرامپون های تخصصی کوهنوردی

در طرف دیگر ما دو مدل کرامپون داریم که اساسا برای صعود های زمستانی ساخته شده اند و تیغه های جلویی آنها مخصوص صعود های عمودی هستند و بسیار بسیار تخصصی هستند. پس اگر بدنبال کاربرد های تخصصی نیستید اینهارا کنار بگذارید.

( راهنمای خرید تجهیزات زمستانه کفش و کرامپون)

راهنمای خرید تجهیزات زمستانه کفش و کرامپون

کرامپون های کوهنوردی و طبیعت گردی

پس نوبت به بررسی این سه مدل کرامپون می رسد اینها به مقدار مناسبی انعطاف پذیرند امروزه مدل های مختلفی از کرامپون ها ساخته می شوند که به شکل های مختلفی هم بر روی پوتین نصب می شوند همانطوری که می بینید.

این مدل کرامپون گیره های انعطاف پذیر پلاستیکی در ابتدا و انتهای خود دارد و این مدل یک بند پلاستیکی محکم در جلوی خود دارد و یک گیره فلزی در انتها که آن را محکم تر بر روی کفش و پوتین فیت می کند. این مدل کرامپون یک بند فلزی در جلوی خودو یک گیره پلاستیکی در انتهای خود دارد تا به میزان مناسبی به پاشنه کفش چفت شود این کرامپون ها برای صعود های  طولانی مناسب ترند این سه مدل کرامپون برای صعود های زمستانی  و پیمایش های برفی بسیار مناسب هستند اکنون زمان آن رسیده که به آموزش نصب این کرامپون ها بر روی کفش بپردازیم و خود را برای پیمایش های زمستانه آماده نماییم.

فراموش نکنید که قبل از ورود به کوهستان باید کرامپون خود را به خوبی آماده کرده باشید.

( راهنمای خرید تجهیزات زمستانه کفش و کرامپون)

 راهنمای خرید تجهیزات زمستانه کفش و کرامپون

چگونه کرامپون را برو روی کفش ببندیم؟

پس شما حتما باید روش چفت کردن کرامپون  بر روی کفش را به خوبی فرابگیرید در اولین قدم باید مطمن شویم که کرامپونی که می خواهیم خریداری نماییم با سایز کفش کوهنوردی ما هم خوانی دارد . لذا نباید به شکل جدا گانه کفش و پوتین وکرامپون را خریداری نمایید.

اگر هم قبلا کفش خود را خریداری نموده اید  باید به هنگام خرید کرامپون کفش را با خود به فروشگاه بیاورید تا مطمئن شوید کرامپونی که می خرید برای کفش و پوتین شما مناسب است

ما اینجا یک کرامپون داریم که یک بند پلاستیکی در جلوی خود و یک بند پلاستیکی نیز در انتهای خود دارد در ابتدا باید طول کرامپون را با طول کفش تنظیم نماییم . پس باید این گیره فلزی را بلند کنیم و طول تیغه سوراخ دار را افزایش دهیم تا طول کرامپون به میزان دلخواه ما برسد.

مطمئن شوید که کرامپون بر روی کفش فیکس شده است.

ما باید مطمئن شویم که کرامپون کاملا به کفش یا پوتین ما چفت شده است و یک فاصله در جلو یا پشت کفش نخواهیم داشت و کرامپون محکم بر جای خود قرار می گیرد بعد باید به سراغ تسمه کرامپون برویم تسمه باید اول از درون سوراخ جلوی کرامپون عبور کند و سپس به سمت دیگر کفش برویم و تسمه را از محل تعبیه شده اش عبور دهیم.

و در نهایت به سراغ گیره اصلی کرامپون می آییم اکثر کرامپون ها از این سیستم برای محکم کردن  تسمه استفاده می نمایند خوب باید تسمه را از درون سوراخ آن عبور دهیم و بازگردیم و از روی آن تسمه را رد کنیم. وقتی پا در درون کرامپون باشد باید به خوبی این تسمه ها را محکم نماییم خیلی خوب معمولا طول زیادی از تسمه اضافه می آید می توانید مقداری از طول اضافی را قیچی کنید.

تا در پیمایش هایتان مزاحم شما نشود اما اول مطمئن شویم که کرامپون بر روی کفش شما به شکل مناسبی نصب شده است و سپس برای بریدن بخش اضافی اقدام نمایید این کفش خاص برای نصب کرامپون های گیره ای هم مناسب است همانطوری که می بینید یک بخش اضافی در پاشنه خود دارد .

مثل کرامپون قبلی اول باید طول آن را تنظیم نماییم و مطمئن شویم که با طول پا متناسب است مراقب باشید که دست شما موقع نصب این کرامپون آشیب نبیند پس مراقب انگشتان خود باشید و در نهایت باید تسمه های حمایتی کرامپون را نصب نماییم خوب باید تسمه را از درون سوراخ جلوی کرامپون عبور دهیم و مثل حالت قبل از سیستم قفل عبور دهیم.( راهنمای خرید تجهیزات زمستانه کفش و کرامپون)

چرا باید گتر کوهنوردی بپوشیم؟

بخش اضافی تسمه را ببرید

همانطور که گفتیم اگر پا در درون کفش باشد می توانید به خوبی تسمه حمایت را محکم نمایید و اگر کرامپون شخصی شما است می توانید بخش اضافی تسمه را ببرید. خوب حال به سراغ آخرین مدل کرامپون می رویم.

ما یک پوتین را می آوریم که می توان کرامپون با گیره فلزی را بر روی آن نصب کرد دوباره مثل حال های قبل مطمئن شوید که کرامپون دقیقا در جای خود قرار می گیرد.

و بخش جلوی کرامپون بخوبی در جای خود نصب شده است و در انتها باید گیره کرامپون را ببندیم مراقب دست خود باشید خوب باز نوبت به چفت کردن تسمه های حمایت می رسد.

که باید جانب کفش را در بر بگیردو در از درون سوراخ تسمه فلزی عبور نماید.

باید تسمه کرامپون را از درون سیستم قفل کننده تسمه عبور دهیم و سپس می توانیم به میزان مناسبی آن را محکم نماییم اگر دوست ندارید که بخش های  اضافی تسمه را قطع کنید

می توانید دوباره تسمه را از میان سوراخ های تعبیه شده کرامپون عبور دهید و بخش های اضافی تسمه را با عبور از سوراخ ها و گره زدن فیکس نمایید.

اما نکته اساسی این است که مطمئن شوید طول اضافی تسمهبه حال خود رها نشود و نتواند برای شما دردسر ساز شود.

( راهنمای خرید تجهیزات زمستانه کفش و کرامپون)

نظر شما چیست؟ به نظر شما بهترین کفش ها برای پیمایش ها زمستانه کدامند؟ شما از چه نوع کرامپون هایی استفاده می نمایید؟ تجربیات و نظریات خود را با ما دیگر سلوچی ها در میان بگذارید.

راهنمای خرید تجهیزات کوهنوردی 

یک دیدگاه در “راهنمای خرید تجهیزات زمستانه کفش و کرامپون +زیرنویس فارسی

  • اکتبر 30, 2017 در12:03 ب.ظ
    پیوندیکتا

    با سلام خدمت دوستان عزیز اگه امکانش وجود داره یه مطلب هم درباره نگهداری از کفش های بوت در فصل زمستان هم بزارید.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.