چرا کوه دماوند برای ما ایرانیان مقدس است؟

دیباچه

در اسطوره های ایرانی زرتشتی از رشته کوههای البرز و بویژه کوه دماوند بسیار نام برده شده است .امااین اسطوره ها چیست و چرا در فرهنگ و آداب ما ایرانیان ریشه دوانده است، برای واژه اسطوره تعاریف متفاوتی آورده اند اما در بهترین توضیح :اسطوره ها آیینه هایی هستند که تصویرهایی را از ورای هزاره ها منعکس می کنند و آنجا که تاریخ و باستانشناسی خاموش می مانند اسطوره ها به سخن در می آیندو فرهنگ آدمیان را از دوردستها به زمان ما می آوردند و افکار بلندو منطق گسترده مردمانی ناشناخته ولی اندیشمندرا در دسترس ما می گذارند.(چرا دماوند برای ما ایرانیان مقدس است؟)

در ادامه با سلوچ همراه باشید.

قله دماوند

در این مقاله سعی شده است علت مقدس بودن کوه دماوندجمع  آوری گردد،باشدکه انگیزه ای برای تحقیق بیشتر در بین بهدینان گردد. (چرا دماوند برای ما ایرانیان مقدس است؟)

1- چَکاد دائیتی 1 قله ای در میان جهان است و ترازوی ایزد رشن بر فراز آن جای داردو پل چینودیا صراط در آنجا است و دوزخ در زیرپُل ،روان درگذشتگان در بامداد چهارمین روز مرگ به آن می رسد.اگر بهشتی باشد،بادی خوش و نماد نیکویی کرداراو به پیشوازش می آید و اگردوزخی باشدبادی بدبوو کردار زشت او به پیشوازش مس آیدو…

2-…. هرمزدآسمان را چون بیضه ای آفرید که مرغکی در آن است و زمین را در نیمه آسمان ،در ستاره پایه بیافرید که در تازش اهریمن فروکشیده شد.البرز را بر زمین بر کشید تا آسمان و پایه های آسمان را با همه کوهها و دریا ها و خشکی و گیاهان برساخت 2…

3- سرَوشَه یا سروش ایزد : به معنی اطلاعات یا انظباط یکی از چهره های محبوب دین زرتشتی ،یک جنگجوی مسلح که دشمن دروغ است و با تبر جنگی اش کاسه سر دیوان را خرد می کندخانه ای هزار ستودنی داردکه در بالاترین قله کوه البرز (دائیتی ،هرئیتی )است این خانه …

img_1339_40_41_tonema_pped2

4- پس از آنکه افراسیاب به منوچهر غلبه نمود قرار بر این شد که حدود خاکی ایران و توران مشخص شود دراین هنگام گویند آرش تیرو کمانی را که اَمشاسپند سپندارمزد به وی داده بود برچله برکشید و به قوت خدادی تیر از شست رها کرد و خود جان تسلیم نمود و به امر خداوند باد تیر را با خود برد تا…. گویند این تیر از کوه دماوند رها شده است(اوستای تیر یَشت)

5- می گویند تن سام1 دردشتی به نام پیشانسه نزدیک کوه دماوند است که درآن دشت به جز غَله و چیزهایی خوردنی که می کارند و دروند و بدان زندگی می کنند هیچ گونه گیاه و درخت رویدنی دیگر نیست…. . (چرا دماوند برای ما ایرانیان مقدس است؟)

6- در افسانه های ملی ایران دماوند و رشته کوه البرز عموما صحنه وقایعی چند است .

کارهای شگفت انگیز جمشید،فریدون ، سام ، زال ،رستم ،کیکاووس و غیره که در شاهنامه فردوسی آمده است در این مکان اتفاق افتاده است.

گویند البرز مسکن سیمرغ است و دماوند محل زندان ضحاک ماردوش می باشد که بدست فریدون اسیر شده است. (چرا دماوند برای ما ایرانیان مقدس است؟)

حتی روایتی است که سلیمان دیوی را در آنجا محبوس کرده است.

آنچه که مسلم است هضم این اسطوره ها برای انسان قرن حاضر مشکل است اما اینان قدمت،

شوکت و قداست کوه دماوند را نشان می دهد. (چرا دماوند برای ما ایرانیان مقدس است؟)

1380292308861201

 

ای برادر قصه چون پیمانه ای است             معنی اندر وی مثال دانه ای است

دانه معنی بگیرد مرد عقل                  بنگرد پیمانه را گر گشت نقل

                                                                                    (مولوی)

1- چکاد دائیتی همان کوه دماوند است.

2-منظور این است که اولین کوهی که در جهان آفریده شده کوه البرز و دماوندمی باشدو این کوه مادر تمام کوهها و دریاها و …است. (چرا دماوند برای ما ایرانیان مقدس است؟)

3- سام یکی از پادشاهان اسطوره ای است که در هنگام رستاخیز مسئول جمع آوری اجساد درگذشتگان است.

آیا تا به حال به دماوند سفر کرده اید و این کوه اسطوره ای را از نزدیک دیده اید؟ بنظر شما  دلیل قداست این کوه برای ما ایرانی های چیست؟ دماوند با کوههای دیگرفلات ایران چه تفاوتی دارد؟ تجربیات خود را با ما و دیگر سلوچی ها به اشتراک بگذارید.(چرا دماوند برای ما ایرانیان مقدس است؟)

منبع

سرزمین جاوید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.