تکنیک مبارزه با گرگ ،بقا در طبیعت +ویدیو

بسیار مشاهده شده است که گرگ ها در برنامه های کوهنوردی و طببیعت گردی با انسان ها درگیر شده اند. این مقاله به بررسی تکنیک مبارزه با گرگ می پردازیم. با سلوچ همراه باشید.

 برای توانمند شدن دربرابر حیوانات وحشی چهار مرحله زیر را فرا بگیرید.

شناسایی ،ایمنی،اشتباهات رایج،مبارزه

4_5792084941382615349

تکنیک مبارزه با گرگ

الف – شناسایی

۱- تعداد: گرگ ها در دسته ده تایی و گروهی حمله می کنند.بنابراین حمله یک گرگ تنها نشان از گرگاس بودن آن است.(گرگاس حاصل آمیزش گرگ نر و سگ ماده است که وحشی تر و خطرناک تر از گرگ است و متاسفانه حوادث حمله آن به انسان در شمال شرق ایران زیاد اتفاق افتاده است.علت تنها بودن آن اینست که چون نژاد خالص نیست گرگ ها از ورود آن به گروه خودداری می کنند و از طرفی چون چوپان ها این امیزش را انجام داده اندو به علت ناتوانی در تربیت آن را رها کردند نسبت به انسان نترس می باشد).

۲- سر : سر گرگ در امتداد بدن آن است اما سگ سر خود را بالا می گیرد وگرگاس مابین این دو است.

۳- رنگ بدن :رنگ گرگ از سفید و زرد و خاستری تا مشکی متغیر است و ملاک خوبی برای شناسایی نیست.

۴- حمله گرگ به انسان بیشتر در زمستان است،در این فصل به علت افزایش آدرنالین خون وحشی تر میشوند،اما گرگاس بیشتر در بهار وتابستان حمله می کند.

۵- گرگ ها در شرایط عادی مانند سگها پارس می کنندبه جز مواقع خبر کردن همدیگر برای شکار ،زمان مرگ هم نوعانشان و در هنگام جفت گیری زوزه می کشند! بنابر این گول نخورید و اگر از محیط روستایی فاصله دارید (در طبیعت) بدانید که صدای پارس برای گرگ است ونه سگ!

۶- اندازه رد پای گرگ از سگ بزرگ تر است و ناخن های آن تیز تر وبلند تر .البته گرگ جوان رد پای کوچکتری دارد.

۷- پینه های انگشتی گرگ بلند تر است و مانند پینه های انگشتی سگ به هم نزدیک نیست پس انگشتان میانی گرگ بیشتر از هم فاصله دارد.(تکنیک مبارزه با گرگ)

ب- ایمنی

۱- به محض شناسایی گرگ در محیط آتش روشن کرده و مشعل همراه داشته باشید.

۲- ترقه با صدای بلند را آماده در کنار خود داشته باشید.

۳- هرگز از گروه جدا نشوید و در کنار هم بمانید.

۴- با قدرت و محکم گام بردارید(گرگ هوشمند است و به دنبال فرد پیر ،ضعیف، ناتوان و زخمی است).

۵- اگر صدای زوزه گرگ را در نزدیکی خود شنیدید بدانید که گرگ در حال خبر کردن دوستان برای شکار شماست و زمان شما محدود است.

۶- قبل از ورود به محدوده گرگ ها (جایی که احتمال وجود گرگ می باشد) از تنظیم کننده آدرنالین خون استفاده کنید.(مانند پسته و یا انگور ) زیرا گرگ بوی آدرنالین خون شما را می فهمد و از آن طریق پی به ترس شما می برد.

۷- خنجر براق خود را به دست گرفته و حرکت کنید.گرگ هوشمند است و برق خنجر می تواند مدتی او را محتاط کرده و با فاصله از شما نگه دارد.

تکنیک مبارزه با گرگ

پ- اشتباهات رایج :

۱- گفته می شود که اگر گرگ برای دفاع از قلمروی خودش با شما برخورد کند و بصورت تصادفی جلوی شما ظاهر شد، به حالت جنینی روی زمین بخوابید تا با شما کاری نداشته باشد، اما اشتباه است چون این یک فرضیه از تمام فرضیه ها است :

زیرا اولا” گاهی گرگ ساعت ها شما را تعقیب می کند بدون آنکه متوجه شوید و وقتی یکباره با آن روبرو می شوید معلوم نیست بصورت تصادفی وارد قلمروی آن شدید یا به دنبال شکار شما بوده است. پس با خوابیدن روی زمین لقمه آماده نشوید!

ثانیا” شاید گرگ نباشد و گرگاس باشد و شما اشتباه تشخیص داده باشید و صرفا” قصد آن حمله باشد.

برای تست اینکه بدانید گرگ در اطراف شما هست و آن را نمی بینید ،کافیست که از گروه دور شوید و لنگ بزنید تا سر و کله آنها اطراف شما پبدا شود،البته اصلا” توصیه نمی کنم.

۲- گفته می شود هنگام دیدن گرگ چهار دست و پا و سپس دو پا راه بروید و این روش را تکرار کنید تا گرگ منصرف از حمله شود،اما این روش باعث خطای گرگ در تشخیص شما بعنوان انسان شده و احتمال حمله افزایش پیدا می کند.(تکنیک مبارزه با گرگ)

تکنیک مبارزه با گرگ

ت- مبارزه (درگیری تن به تن):

۱- ابتدا سعی کنید به آرامی و بدون توجه کردن به گرگ عقب نشینی کنید تا اگر وارد قلمروی آن شده اید منصرف شود و اگر منصرف نشد،با تکان دادن مشعل و پرت کردن سنگ و چوب و داد و فریاد برای شروع مبارزه خود را قدرتمند نشان دهید.

سپس خنجر را در دست راست بگیرید( اگر راست دست هستید) به شکلی که خم نوک آن به سمت پایین باشد.(کمی نوک آن خم باشد بهتر است ؛ زیرا برای مبارزه با حیوان مناسب تراست،چون مبارزه با حیوانات بیشتر تن به تن است و با فرو کردن خنجر در بدن حیوان با این فرم خنجر و این روش به دست گرفتن خنجر (خم خنجر به پایین)شما تسلط و قدرت بیشتری خواهید داشت).

۲- دست دیگر خود را (دست چپ) در کوله فرو کنید و انتهای کوله را از داخل بگیرید و یا لباسی به دور دست خود بپیچید و با نزدیک شدن گرگ دست چپ را جلوی دهانش بگیرید(مانند سگ که آستین و پاچه را می گیرد گرگ هم همین کار را خواهد کرد) و زمانی که حیوان در گیر دست چپ شما است ،حالا با خنجر (که نوک آن به سمت پایین است)در گردن حیوان فرو کنید(در اینجا تفاوت مارک خنجر را خواهید فهمید!).

3- اگر با خنجر نتوانستید کاری کنید و یا نداشتیدتنها راه شما اینست که با تمام قدرت کوله را یا پارچه دور دست را در دهان گرگ فرو کنید تا خفه شود.

باید بگویم کار بسیار سختی است.اما راه دیگری ندارید.

تمام کسانی که با گرگ درگیر شدند از این دو طریق توانستند نجات یابند. روش مبارزه تن به تن با گرگاس و سگ هم همین است.

۴- فراموش نکنید که هوشمندی و قدرت در آن نیست که با حیوانات درگیر شوید، بلکه در رعایت کردن سه مرحله قبل است تا مجبور به مبارزه نشوید.

(تکنیک مبارزه با گرگ)

درگیری وحشیانه و خونین گرگ وحشی با سگ گله نیرومند

منبع: گروه کوهنوردی کاسپین

3 دیدگاه در “تکنیک مبارزه با گرگ ،بقا در طبیعت +ویدیو

 • دسامبر 25, 2017 در11:18 ق.ظ
  پیوندیکتا

  مطلب کاملا کاربردی رو فرمودید. ممنون استفاده کردیم

  پاسخ
 • ژانویه 16, 2018 در12:53 ق.ظ
  پیوندیکتا

  سلام
  من تجربه ندارم لطفا راهنمایی بفرمایید
  صدای ترقه میتونه باعث فراری دادن گرگ، سگ و خرس بشه؟ یا اونها رو عصبی تر میکنه؟
  مخصوصا ترقه های پر صدایی مثل کپسولی

  پاسخ
  • نوامبر 3, 2021 در1:27 ب.ظ
   پیوندیکتا

   سلام دوست عزیز
   توضیحاتی در مورد دور کردن گرگ براتون مینویسم که امیدوارم براتون کاربردی باشه و یا شاید روزی بدردتون بخوره یا جونتون رو نجات بده
   صدای طرقه گرگ و دیگر حیوانات وحشی رو براحتی از شما دور میکنه و فراری میده ، اگه اهل سفر و گشت و گذار در کوه و جنگل هستید همیشه همیشه همیشه به همراه خودتون طرقه دارای صدای بلند (مثل طرقه کپسولی) چند عدد به همراه داشته باشید ، بهمراه خودتون یک فندک خوب اتمی هم داشته باشید تا اگر در هوای بارانی و برفی یا در معرض باد و یا بوران مجبور شدید سریع طرقه یا آتیش روشن کنید به مشکل بر نخورید ، مخصوصا در زمان حمله گرگ و دیگر حیوانات وحشی (مثل گراز ، سگ‌های ولگرد یا سگ گله ، خرس و …) چون وقت کمی برای دور کردن اون‌ها و دفاع از خودتون دارید حتما طرقه بهمراه فندک اتمی رو همیشه در جایی نگهداری کنید که خیلی سریع و بدون اتلاف وقت بتونید ازشون استفاده کنید. تا میتونید صداهای بلند ایجاد کنید (بلند داد بزنید ، سوت‌های بلند بکشید ، اگر ظرف و یا ورق فلزی نزدیکتون هست با زدن چوب و یا سنگ به آن ایجاد صداهای بلند کنید). همیشه در شب‌ها چراغ قوه قوی با برد زیاد بهمراه داشته باشید ،چشم‌های گرگ‌ها ، سگ‌ها ، روباه ، خرگوش ، خرس و … نور رو بازتاب میکنند و این خیلی کمک میکنه که در شب‌ها بتونید اطراف خودتون رو چک کنید که حیوانی نزدیکتون هست یا نه ویا بفهمید تعدادشون چندتا هست و چقدر باهاتون فاصله دارند. من با استفاده از این روش‌ها توی همین چهار پنج سال اخیر حداقل پنجاه بار گرگ‌ها رو تونستم فراری بدم و فقط دو بار مجبور شدم با گرگ درگیر بشم که خدا رو شکر با کمک سگ‌های نگهبانمون تونستم با بدبختی اون‌ها رو از خودم دور کنم. جایی که من کار میکنم متاسفانه نزدیک به محل زندگی یک گله گرگ هستش و حداقل در طول هر هفته سه تا چهار بار نزدیک کارگاه ما میشوند برای پیدا کردن غذا و متاسفانه توی این پنج سال چهارتا از سگ‌های نگهبان ما رو کشتند و با خودشون بردند و خوردند و آخرین سگی که کشتند رو تقریبا ۱۰ روز پیش ساعت ۱۲ شب جلوی چشم‌هام زنده زنده تیکه پاره کردند و من متاسفانه حدود سه چهار دقیقه دیر رسیدم و اگه زودتر رسیده بودم میتونستم نجاتش بدم. گرگ‌ها خیلی خیلی باهوش و زرنگ و نیرومند هستند ، موقع درگیری به هیچ عنوان نزارید به گردن و صورتتون نزدیک بشن چون براحتی گلو رو پاره میکنند ، سعی کنید قبل از درگیری با یک پارچه ظخیم یا شال گردن و صورتتون رو بپوشونید و فقط محل چشم‌هاتون رو برای دیدن باز بزارید. تا جای ممکن سعی کنید خونسردی خودتون رو حفظ کنید، گرگ‌ها و سگها براحتی متوجه ترس شما میشوند و اونموقع خودشون رو خیلی قویتر و برتر از شما حس میکنند و تصمیمشون برای حمله جدی‌تر میشه. ببخشید که متن صحبت‌هام اینقدر طولانی شد، اینقدر گرگ از نزدیک دیدم که بچه‌های محیط زیست اینجا به شوخی بهم میگن تو کارشناس گرگ‌ها شدی و باید یک کلاس توجیهی برامون بزاری. امیدوارم که با رعایت کردن موارد احتیاطی هیچ وقت حیوانات وحشی بهتون حمله نکنند مخصوصا گله گرگ‌ها

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.