بررسی تاثیر ارتفاع بر دمای هوا

دمای هوا و ارتفاع

مطابق جدول زیر، دمای هوا به ازای هر ۱۵۰ متر (حدود ۴۹۰ فوت) حدود ۱ درجه سانتیگراد کاهش می یابد. به عنوان مثال دمای هوا در قله کوه اورست تقریباً در حدود ۴۰- درجه سانتگیراد برآورد شده است در صورتی که در سطح دریا تقریباً ۱۵ درجه سانتیگراد است.

 

ارتفاع (متر)                    دما (°C)

۰ (سطح دریا)                    ۱۵

۱۰۰۰                               ۸٫۵

۲۰۰۰                                ۲

۳۰۰۰                               ۴٫۵-

۴۰۰۰                               ۱۰٫۹ –

۹۰۰۰                               ۴۳٫۴-

ترکیب دمای کم و وزش بادهای زیاد در ارتفاع، خطر جدی در مورد اختلالات مربوط به سرما مانند هیپوترمی به همراه دارد. همچنین به علت سردی هوا در ارتفاع، رطوبت مطلق آن نیز بسیار کم است. هوای سرد، آب بسیار کمی را در خود نگه می دارد.

بنابراین حتی اگر هوا کاملاً از آب اشباع شده باشد (رطوبت نسبی ۱۰۰%) بازهم مقدار آب واقعی که در آن وجود دارد ناچیز است. فشار سهمی آب در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد حدود ۱۷ میلیمتر جیوه است. رطوبت خیلی کم در ارتفاعات بالا از دست دادن آب بدن را سرعت می بخشد. در واقع حجم زیادی از آب بدن، به طور نامحسوس و به علت تبخیر تنفسی در هوای خشک از دست داده می شود. افزایش میزان تنفس در ارتفاع نیز مزید بر علت قبلی شده و موجب کاهش بیشتر آب بدن از این طریق می گردد. هوای خشک همچنین تبخیر آب از طریق عرق ریزی به هنگام فعالیت را افزایش می دهد.

ترکیب دو عامل مذکور (کاهش دما و رطوبت هوا) باعث افزایش استعداد فرد برای ابتلا به اختلالات مربوط به سرما و ازدست دادن آب بدن می شود.

هوا وزن دارد. فشار هوا در هر نقطه از زمین مربوط به وزنی است که هوا در جوّ بالای آن نقطه دارد. در سطح دریا، هوای بالای جو فشاری معادل ۷۶۰ میلیمتر جیوه اعمال می کند. در قله کوه اورست، بالاترین نقطه روی زمین، فشاری که توسط هوای بالای آن اعمال می شود فقط ۲۵۰ میلیمتر جیوه است. فشار هوا در روی زمین ثابت نیست و با تغییرات آب و هوا، زمان و مکان ویژه ای که اندازه گیری انجام می گیرد، تفاوت می کند. اگرچه فشار جو متفاوت است اما درصد گازهای تنفسی موجود در هوا از سطح دریا تا ارتفاعات بالا تغییر نمی کند. در هر ارتفاعی هوا شامل ۲۰٫۹۳ درصد اکسیژن، ۰٫۰۳ درصد دی اکسید کربن و ۷۹٫۰۴ درصد نیتروژن است. فقط فشارهای سهمی گازها تغییر می کند. فشاری که مولکولهای اکسیژن در ارتفاعات مختلف اعمال می کنند مستقیماً تحت تأثیر فشار هوا قرار می گیرد و تغییر در فشار سهمی اکسیژن نیز اثر مهمی بر شیب فشار سهمی بین خون و بافتهای بدن می گذارد. به عبارت دیگر کاهش فشار سهمی اکسیژن منجر به کاهش عملکرد ورزشی در ارتفاع می شود که علت آن کم شدن شیب فشار و تأخیر انتقال اکسیژن به بافتهاست.

با تشکر از م. مرتضائی

منبع

یک دیدگاه در “بررسی تاثیر ارتفاع بر دمای هوا

  • فروردین ۹, ۱۳۹۸ در۶:۲۶ ق.ظ
    پیوندیکتا

    آقای مرتضایی میدونستی هر علمی که نصفه باشد ناقص است چرا علم تعریفی شما نصفه تعریف شده و برپایه ی تعریفی شما باعث کمراهی ازعان عمومی می‌شود و هر علمی که گمراهی بوجود آورد حکم سقوط هواپیما در آسمان را د چرا احتمالا خلبان آموزش هواپیما را نصفه نیمه آموخته؟ نه پس بخاطره همین است که فوتبالیست های ما همواره در پایین دنیا هستند چرا که غریب به نیمی از شهرهای ما بین ۱۵۰۰ الی ۲۰۰ متر بالاتر از سطح دریا هستند و ۳۰ باقي هم بین ۱۰۰ تا ۱۵۰۰ متر هستند پس به تعبیری ورزش و زندگی در ایران بدلیل بالاتر بودن از سطح دریا ناقص و زندگی مریض گونه ای داریم چرا که ارتفاع ما را به چالش می‌کشد نه؟ پس احتمالا تمام افرادی که در پنج کشوره بولوی پایتخت( لاپاز ال آلتو) ۴۰۰۰ هزار متر بالاتر از سطح دریا؟ پایتخت اکوادور (کیتو) ۲۸۰۰ متر، بوگاتو کلمبیا ۲۸۰۰ الی ۳۰۰۰ هزار متر مکزیکو سیتی پایتخت مکزیک ۲۸۰۰الی ۳۰۰۰ هزار متر و ۶۰ در صده کشوره اتیوپی دومین کشوره پور جمعیت آفریقا با ۱۰۰ ملیون جمعیت در ارتفاع ۳۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا و افغانستان هم کلا بیشتر جمعیتش بین ۲۰۰۰متر تا ۳۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا و جمعیتی بالق بر ۱۰۰ ملیون نفر هم در فلات تبت که تقریبا همشون در ارتفاع بین ۴۰۰۰ هزار تا ۵۲۰۰ متر بالاتر از سطح دریا زندگی می‌کنند که اگر بخوایم واقعیت جای دوری نریم تقریبا ۸۰ درصده کشورهای همسایه ایران مثل ترکیه، ارمنستان، افغانستان، گرجستان و بهتر بگیم یک پنجم جمعیت دنیا یعنی چیزی غالب بر یک ملیارد نیم ۱/۵ میلیارد می‌بایست در ورزششون و زندگیشون کلا مشکل داشته باشند و احتمالا اکثره این جمعیت یا مشکله کم عقلی قلبی عروقی و عمره نصف نیمه و البته رتبه ی آخر در کلیه به ورزش‌ها و در آخر بکله جامعه ای ناقص العقل رو داشته باشند نه؟. درست میگم تعریف شما چیزی جز تکرار این کلمات و واقعیتی مه الان با آن دچار نیستیم بلکه برعکس تعریف شماست و هر چه ارطفاع میگیریم جمعیت آن مناطق هوشیارتر و با عقل هوشی بالاتر و کلا طول عمرو سلامت بیشتر دارند دلیلش رو دروست گفتم نه؟ حالا میشه دیگه سریه بعد میزان اکسیژن رو در جابه‌جایی هوا دخالت ندین چرا که هوا فکر کنم جدا از اکسیژن است و اگر باد بیاید اکسیژن جابه جا نمی‌شود و فقط گازها جابه جا می‌شوند نه؟ میشه بگید که آیا اکسیژن هم نوعی گاز هست یا نه؟ عقله کل ناقص العقل الخلقة
    شما دقیقا همین تعریف آخری بیشتر بشما می آید عقله کل ناقص العقل الخلقة اونم بخاطره زندگی در تهران که ۱۲۰۰ الی ۲۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریاست…..

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.